SOSYAL GÜVENLİK KURUMU(SGK) ÇÖLYAK HASTALARI İÇİN YENİ DÜZENLEME

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU (SGK) ÇÖLYAK  HASTALARI   İÇİN   YENİ  DÜZENLEME  YAPTI.                                                                                                      
  ( 22 -10- 2010 ve 03- 12- 2010 DAN İTİBAREN YÜRÜRLÜLÜKTE )

 

15 Ekim 2010 tarihli, 27730 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ‘Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’ gereği 22.10.2010 tarihinden itibaren çölyak hastalarının reçete uygulamalarına değişiklik getirilmiştir.

 

Yeni tebliğ gereği; Ek2 E listesinde yer alan çölyak hastalığında kullanılacak özel formüllü un ve özel formül içeren glutensiz mamul ürünlerin eşdeğer grupları kaldırılmış ve bu ürünlerden çölyak hastalarının faydalanabileceği bedelsiz glutensiz ürün tutarı yaş gruplarına göre parasal olarak belirlenmiştir.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu ayrıca 25 11 2010 tarihli genelgesi ile çölyak hastalığında bedeli ödenecek glutensiz ürünler listesine (Ek-2/E) 3 adet SCHAR glutensiz ürününü daha eklemiştir. 03.12.2010 tarihinden itibaren

1-         GLUTENSIZ SCHAR CIKOLATALI BISKUVI 150 G

2-         GLUTENSIZ SCHAR KLASIK PETIBOR BISKUVI 150 G

3-         GLUTENSIZ SCHAR SALTI YUVARLAK TUZLU KRAKER 175 G

isimli SCHAR glutensiz ürünleri SGK geri ödeme kapsamında eczanelerden hiçbir bedel ödemeden alınabilecektir.

Bu karar ile çok lezzetli iki adet SCHAR tatlı bisküvi ve ilk defa olarak bir adet SCHAR tuzlu kraker geri ödeme kapsamında sizlerin kullanımına sunulmuştur.

 

Yeni düzenlemelere göre rapor ve reçete yapımı şöyledir:

Çölyak hastalığında, gastroenteroloji uzman hekimi tarafından düzenlenen uzman hekim raporuna dayanılarak, bir aylık;

a) 0-5 yaş için: 52,50 TL ; b) 5-15 yaş için: 80 TL ; c) 15 yaş üstü için: 72,50 TL

tutarında özel formüllü un ve özel formüllü un içeren mamul ürünler (makarna, şehriye, bisküvi, çikolata, gofret vb.) Kurumca karşılanacak olup en fazla üçer aylık dozlar halinde reçete edilebilir.

Çölyak hastalığında kullanılacak özel formüllü un ve özel formül içeren mamul ürünler; gastroenteroloji uzman hekim raporuna dayanılarak tüm hekimlerce reçete edilebilir.

Çölyak hastalarının reçete kapsamında geri ödemeden faydalanacağı ürünler mutlaka SGK tarafından yayınlanan Ek2 E listesinde yer almış olmalıdır. Bu listede yer almayan ürün bedelleri Kurumca karşılanmaz.

 

Dikkat edilmesi gereken hususlar:

1-      Rapor mutlaka gastroenteroloji uzman hekimi tarafından yazılacaktır.

2-      Raporda hastalık adı (çölyak hastalığı) mutlaka belirtilecektir.

3-      Raporda hastanın glutensiz un ve glutensiz mamul ürün kullanacağı belirtilecektir. (sınırlama TL olduğu için artık miktar yazılmasına gerek yoktur.)

4-      Alınmış bulunan rapora dayanarak tüm hekimler glutensiz un ve mamül ürünleri reçete edebilir.

5-      Reçetede makarna, bisküvi, gofret gibi özel formül içeren mamul ürünler “glutensiz mamul ürünler” şeklinde, özel formül içeren unlar da “glutensiz un” şeklinde genel ifade ile reçete edilebilir.

6-      Reçete en fazla üç aylık yazılabilir.

7-      Eczanenizden sadece EK2 E listesinde yer alan glutensiz un ve mamul ürünleri temin edebilirsiniz. EK2 E geri ödeme listesinde olan SCHAR glutensiz ürünleri gösteren liste ektedir. Bu listeye yeni eklenen SCHAR glutensiz ürünlerini lütfen www.glutenvesiz.com dan takip ediniz.

8-      Reçete üç aylık ise yaşınıza göre hak etmiş olduğunuz üç aylık glutensiz ürün tutarı Kurumca karşılanacaktır. Ancak üç aylıktan fazla ürün alınmak istenirse sistem bunu fark ödemesi şeklinde çıkartmaktadır.

9-      Reçete üç aydan az bir süre için ise sistem yaşınıza göre hak edilen tutara karşılık gelen süreyi hesaplayıp yeni reçete yazdırma süresini belirleyecektir.

10-  Eşdeğer uygulaması kalkmıştır. EK2 E de yer alan tüm SCHAR glutensiz ürünleri aynı reçetede aynı anda alınabilir.

11-  Yetişkinler de gofret ve çikolatalı gofret ürünlerini reçeteleri ile alabilirler.  

12-  EK2 E listesinde yer alan diğer tüm SCHAR glutensiz ürünleri yaş sınırına göre hak edilen TL tutarı doluncaya kadar tam olarak karşılanmaktadır.

13-  Un da 5TL ödeme sınırı kaldırılmıştır. SCHAR un, makarna, şehriye, bisküvi ve gofretlerde artık fark ödemesi çıkmamaktadır.

14-  Eşdeğer kısıtlaması olmadan tercih yapılabildiği için reçetelerinizi üç aylık olarak ve genel ifade ile yazdırmanız size ve eczacınıza kolaylık sağlayacaktır. Reçetede ‘Üç aylık glutensiz un ve / veya glutensiz mamül ürün’ yazılması size üç aylık tutar kadar (aşan kısım tarafınızdan ödenecek) glutensiz ürünü EK2 E listesinde yer alan SCHAR ürünlerinden seçerek almanızı sağlayacaktır. 

 


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !